Gör Din Egen Billig Trellis Bench


Gör Din Egen Billig Trellis Bench

TÀnk dig att du sitter pÄ en trellisbÀnk, en vacker vinstockar kryper upp sidorna och toppen, runt omkring dig. Du kan fÄ denna lugn i din egen trÀdgÄrd. HÀr Àr stegen för att visa dig hur du skapar det hÀr hemma oas. Verktyg och material behövs: Fyra 10 fot 4 av 4 inlÀgg TvÄ 8 fot 2 av 6 balkar En 12 fot 2 av 6 för 3 cross braces En 8 fot 2 av 6 för 2 stolar och 3 bakstöd TvÄ 8 fot 2 till 4 för 4 bÀnkben, ryggstöd och gallerstöd En 12 fot 2 av 8 för 3 sittplattor En 8 fot 1 till 4 för 2 ryggstöd En 4 fot 1 till 6 för 2 armstöd Tolv 6 fot 2 vid 2s för 4 vertikaler och 8 lameller En 4 till 4 fot gitterplÄt, skuren till 3 vid 4 fot 4 dekorativa hörnhÀngslen 1/4 tums galvaniserade vagnskruvar med muttrar och brickor: 4 vid 3 1/2 tum, 8 vid 5 tum, 4 vid 6 tum Tolv 1/4 i 4 tums galvaniserade lagerskruvar med brickor 1 1/4 och 3 tums plÄt eller rostfritt stÄlskruvar UtvÀndig flÀck och försegling eller primer och fÀrg Steg 1 - Notch the Beams I toppen av stolpen, skÀra 5.


TÀnk dig att du sitter pÄ en trellisbÀnk, en vacker vinstockar kryper upp sidorna och toppen, runt omkring dig. Du kan fÄ denna lugn i din egen trÀdgÄrd. HÀr Àr stegen för att visa dig hur du skapar det hÀr hemma oas.

Verktyg och material behövs:

  • Fyra 10 fot 4 av 4 inlĂ€gg
  • TvĂ„ 8 fot 2 av 6 balkar
  • En 12 fot 2 av 6 för 3 cross braces
  • En 8 fot 2 av 6 för 2 stolar och 3 bakstöd
  • TvĂ„ 8 fot 2 till 4 för 4 bĂ€nkben, ryggstöd och gallerstöd
  • En 12 fot 2 av 8 för 3 sittplattor
  • En 8 fot 1 till 4 för 2 ryggstöd
  • En 4 fot 1 till 6 för 2 armstöd
  • Tolv 6 fot 2 vid 2s för 4 vertikaler och 8 lameller
  • En 4 till 4 fot gitterplĂ„t, skuren till 3 vid 4 fot
  • 4 dekorativa hörnhĂ€ngslen
  • 1/4 tums galvaniserade vagnskruvar med muttrar och brickor: 4 vid 3 1/2 tum, 8 vid 5 tum, 4 vid 6 tum
  • Tolv 1/4 i 4 tums galvaniserade lagerskruvar med brickor
  • 1 1/4 och 3 tums plĂ„t eller rostfritt stĂ„lskruvar
  • UtvĂ€ndig flĂ€ck och försegling eller primer och fĂ€rg

Steg 1 - Notch the Beams
I toppen av stolpen, skÀra 5. 5 tum med 1. 5 tum djupa hak i toppen av inlÀggen. LÀgg ut inlÀggen och bild en triangel som mÀter 4 av 5 fot. Justera stolparna sÄ att skÄrorna Àr i nivÄ med varandra. HÀftigt eller lÀtt tappa in stolparna i jorden tillfÀlligt. För att göra en dekorativ profil, klippa Àndarna av 2 med 6 strÄlar Placera strÄlarna i skÄrorna och sÀkra dem frÄn sidorna med 2, 5 tums vagnskruvar vid varje korsning.
Steg 2 - LĂ€gg till korsband
Klipp korsskenorna i lÀngd och fÀst dem pÄ stolparna genom att borra hÄl och köra skakskruvarna. TvÄ av korsskenorna fÀster pÄ toppen av stolparna. Den lÀngre (tredje) gÄr pÄ Ànden motsatt av bÀnken. Den ska placeras tolv tum ovanför marken.
Steg 3 - Montera sitsstöden
Klipp tillbaka och sÀtesstöden i lÀngd. Placera varje sittstöd vid sidan av ett stolpe med toppen av stödet som Àr 16,5 tum över marken. Bor ett 1/2 tums hÄl i stödstrÄlen och sÀtt och sÀkra den med en 6 tums vagnbult. Se till att sÀtet Àr jÀmnt och sÀkra det med en extra vagnskruv för stöd.
Steg 4 - Montera benen
Med 3. 5 tums sladdbultar, skruva frambenen pÄ utsidan av sÀtesstödet. FÀst tillbaka benen med 3 tums skruvar.
Steg 5 - LÀgg till sÀtet
SkÀr 2 till 8 i 3, 41 tums plankor för att göra sÀtet. Se till att den Àr spolig med sÀtets baksida. FÀst plankorna med 3 tums skruvar.
Steg 6 - Stöd bakÄt
SkÀr de 18 tum lÄnga ryggstöden sÄ att de taper frÄn 5,5 tum lÀngst ner till 2 tum högst upp. Rikta mot baksidan av sÀtet och fÀst stöden till stolpen. PilothÄl kör sedan 3 tums skruvar in.
Steg 7 - Montera ryggstödet
Klipp ryggstödet i lÀngd. Med 3 tums skruvar, fÀst ryggstödet pÄ toppen av ryggstödet. Det kommer att sticka ut lite. FÀst den andra ryggstödet mellan det första bakstödet och sÀtet.
Steg 8 - Montera armstöden
Klipp armstöden i lÀngd. Med 3 tums skruvar fÀsts övre delen av armstödet pÄ toppen av benen.

Steg 9 - Montera gitter och slutstycken

Klipp gitteret sÄ att det passar snyggt och bakom bÀnken. FÀst genom att fiska 3 tums pilothÄl med skruvar. SkÀr gitterpanelen sÄ att den passar och fÀsts med 1 1/4 tums skruvar för att stödja och poler. Trim Àndarna med en cirkelsÄg pÄ dekorativt sÀtt. Avsluta borgen med flÀck eller mÄla den.

Videoklipp Relaterade Artiklar: Ny dator! - Bygger ihop den och testar den!.